Szervusztok!
Több hónapnyi keresgélés, letöltés, próbálgatás, Android-os ismerkedés után összeállítottam magamnak egy listát, az ingyenes (és nemcsak :-) programokkal, kategóriákra bontva.
Mivel nagyon sokan érdeklődtetek Androidos programok iránt, megosztom Veletek mindezt.
A listák, leírások nem véglegesek, nem teljesek, de ismerkedéshez, barátkozásnak jók és sok időfecsérléstől megkímél titeket.
Használjátok bátran, küldjétek tovább és ha javaslataitok, hozzáfűznivalótok van, szívesen látom őket.
A történet szereplői igaziak, mindennemű hasonlóság a valósággal az én művem és 87.4 - 92 %-ban fedi az igazságot (remélem :-).
Kezdjük az elején, mi is az Android és mire használható?
Az Android azért született, hogy legyen egy egységes (több gyártó által használható) nyílt forrású operációs rendszere a mobil eszközöknek (okostelefonoknak, tablet PC-knek). Linux-ra alapoz, amelyet úgy alakítottak át, hogy jól tudja kezelni a mobil herkentyűket (érintőképernyők, WiFi, Bluetooth, USB, stb.). Később a Google megvásárolta az Androidot, így most alapból mindenféle Google-s szolgáltatás (levelezés - Gmail, navigálás/térképek - Google Maps, képmegosztás - Picasa, "csevegés" - GTalk, videómegosztás - YouTube...) bele van építve ebbe a platformba...
Ami ugye nem baj, csak a "Nagy Testvérek" szeretnek minden mozdulatunkról tudni, így oda kell figyelni, hogy mire használjuk a telefonunkat, milyen programokat telepítünk fel (gyárilag is...) és mi lesz, ha elveszítjük/ellopják a készülékünket.
Az Android egyik erőssége, hogy teljesen testre-szabható, alakítható mint a felhasználói felület (színek, ikonok, elhelyezés, működés) mint a telepített, használt programok. E miatt van az, hogy egy Androidos Samsung telefon elsőre különbözik egy HTC vagy Sony-tól, de kis ismerkedés után rájövünk, hogy ugyanúgy működnek, ugyanazt elvégzik, és bármelyiket ugyanúgy magunkhoz igazíthatjuk. Vásárolhatunk egy olcsó "bérlettel utánunk-dobott" készüléket ismerkedni, tanulni, majd ha változnak az igényeink, vásárolhatunk egy erősebb (és drágább) kütyüt, de a megtanult alapok, a kezelőfelületek ugyanazok, így könnyű a váltás és az adatjainkat (nev-címjegyzék, képek, programok...) gyorsan átköltöztethetjük.
Könnyen és gyorsan magunkhoz, szokásainkhoz igazíthatjuk a készüléket, hiszen a fő (és mellék)-képernyőkre kitehetünk kis programokat (widget-eket), amik lehetnek: óra, időjárás-jelentés, leveleink, árfolyamok, határidőnaplónk, vagy hogy épp mit fingtettek a féjszbukos "barátaink", így "nem maradsz le semmiről" és "folyamatosan kapcsolatban vagy a Világgal"... hümm-hümm
Az Androidban nagyon ügyesen oldották meg a programok telepítését-leszedését, így ezek kezelését egy kezdő, informatikához nem értő is nagyon könnyen elsajátíthatja. A programok túlnyomó többségét a Google Play (magyarul "Play Áruház"), korábbi nevén Android Market programmal "szerezzük be" (vagy épp szabadulunk meg tőle) amivel több mint 500.000 kategorizált alkalmazást tudunk letölteni és telepíteni a telefonunkra. Ebből az áruházból a programokon kívül akár filmeket és zenéket is beszerezhetnénk, de sajnos ezek egyelőre nem műküdnek Romániából. Számtalan nagyon jó ingyenes programot találunk itt. Az profibb "ingyenes" programok általában reklám-csíkokat tartalmaznak (ha nincs net-kapcsolat, ezek nem jelennek meg), vagy pár szolgáltatásuk, funkciójuk korlátozva van, hiányzik. Ha zavarnak minket a reklámok, vagy szükségünk van az extra szolgáltatásokra, akkor megvásárolhatjuk a Pro, Premium, Full verzióját ugyanannak a programnak. Beszerezhetünk feltört programokat is, viszont megtörténhet, hogy ehhez "root-olt" (feltört, vagy nem gyári) operációs rendszerünk kell legyen, de kis kutakodással, hozzáértéssel ez is könnyen megoldható :-). Ez külön tárgyalt téma a buherátoroknak: "főzött ROM"-ok, root-olások, firmware-cserék...
Mindenképp érdemes kihasználni a telefonunk, kütyünk tudását, és ismerkedni az Androiddal, mert a jövő (és a ma) nagyon ebbe az irányba mutat.
Első lépések:
- ha az angoltudásunk nem a legjobb, vagy csak szeretjük magyarul látni a dolgokat, akkor váltsuk át a készülékünk nyelvét az alapértelmezett angolról magyarra. Az alap (home) képernyőn nyomjuk meg a menű gombot (általában bal alsó), majd válasszuk a -> settings -> locale and text -> select locale -> magyar menüpontokat. Innen arrafele az Android és a vele jött alap-programok magyar nyelvűek lesznek. Az utólag telepített programok között találunk magyar nyelvűeket is, de többségük angol lesz.
- ahhoz, hogy tudd használni a "Play áruházt" szükség van egy Google-s felhasználóra (ugyebár kell tudják kit is figyelnek :-), megadhatod a mindennapit amit használsz (így mindent össze fog szinkronizálni: névjegyek, határidőnapló, google dokumentumok, levelek, stb.) ez jó kényelmes, vagy készíthetsz egy teljesen újat. Ezt később úgyis át lehet állítani.
- ha kis játszadozás után ráuntatok az alapértelmezett indító-felületre amivel jött a telefonotok (ez az egész munka-környezetet jelenti: desktop "asztal", start menü, kezelőfelületek, gyorsindítók), ha már nem férnek el a programok a menübe, illetve felfedeztétek mi mindent nem tud, akkor ideje lecserélni valami profibbra a: GO Launcher EX-re vagy a Launcher pro-ra. Mindkettő ingyenes, sokat tudó, ugyanakkor egyszerű... én inkább a Go Launcher-t ajánlom, a mindenféle bővítményeivel.
- témába vágó híreknek, olvasnivalónak, ajánlom a magyarországi androidportal.hu honlapot és az Androidos kliensüket
ajánlott programok:
Alább következnek kategóriákra bontva (ezekre kattintva lenyílik a megfelelő rész) a programok, link-kel a Google Play árruházra (innen tölthetjük le őket), rövid leírással és egy osztályzással.